Giriş Üye Ol


UTC - Salı, 18 Eyl 2018 19:06

Amatörler İçin Bilgiler
TB1CFK_SK
Amatör Telsizci Kimdir?
Nasıl Amatör Olunur?
Kimler Amatör Olamaz?
Q Kodları
CW Kısaltmalar
Fonetik Alfabe
Amatörlüğün Tarihçesi
73 Ne Demek?
QSL Kart Ne Demek?
PMR Ne Demek?
CB Ne Demek?
CW Nedir?
RTTY Nedir?
SSTV Nedir?
Online Sınav
KEGM Soru Bankası

Amatörler İçin Linkler
APRS İzleme
NASA
Son Depremler
TA Bölge Haritası
TC SWAT
TRAC SAMSUN
TRAC TRABZON
Türk Konferans Odası
Diğer LinklerCUSTOM SPOTS
Band
160m 80m 40m
30m 20m 17m
15m 12m 10m
6m 2m 70cm

SatelliteDigtital

Spot Search

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status

VHF Aurora :
Status
144 MHz Es in EU :
Status
70 MHz Es in EU :
Status
50 MHz Es in EU :
Status
144 MHz Es in NA :
Status
Today's MUF & Es :

Status

free counters
Bugüne kadar 2980 kere okundu!

SSTV Nedir?
Yazan : TA1ABG
Son Güncelleme : Salı, 09 Ağu 2011 17:23:45

Bu sefer eğlenceli bir uygulama ile merhaba diyoruz. Bilinenin aksine aslında biz sadece sesli haberleşme yapmıyoruz. Aynı zamanda görüntü ve data haberleşmesi de çalışmalarımızın arasında.Ancak bu yönümüz amatör olmayanlarca pek de bilinmiyor. Bu kez işin eğlenceli ve eğitici bir yönü olan SSTV konusuna antenlerimizi çeviriyoruz.

Faksimile’nin ve SSTV’nin Tarihi

Madem yeni bir konuya başladık her zaman olduğu gibi çalışmaların geçmişine bir göz atmakta ve bilgi dağarcığımızı tazelemekte fayda var.
(Evet, kısaltmalardan bıktığınızı ve bir dil için en kötü şeyin kısaltmalar olduğunun ben de farkındayım. Ancak teknik konularda uygulamalar genelde bu tür kısaltmalarla tanımlandığı için o şekilde devam etmek zorundayım.) Şimdi konumuza dönelim.
Teknoloji her gün gelişiyor, yeni nesil cep telefonları ile bu anlatacağımız uygulamaların bir çoğu çok daha hızlı ve basitçe yapılabiliyor. Ancak bazı şeylerin halen geçerliliğini koruduğunu unutmamak gerekir. Buna en iyi örnek Mors sayılabilir. Dünya üzerinde binlerce amatör bir çok kişi tarafından halen bu uygulamayı inatla ve büyük bir istekle sürdürmeye çalışmaktadır.
Sonuçta SSTV'de bir haberleşme şeklidir. Siz ister nostalji deyin, ister geri bir teknoloji, bu sizin takdiriniz. Ancak şunu da belirtmek isterim. NASA dahil bu konuyu desteklemiş ve bir çok uygulamasında amatörlere bu konuda yardımcı olmuştur. Bunların neler olduğunu yazı dizisinin ilerleyen zamanlarında hep birlikte göreceğiz. Öncelikle her konuda olduğu gibi SSTV'ye neden yavaş taramalı televizyon dendiğini ve bu siber sesin kat ettiği aşamaları hep birlikte görelim.

Peki nedir bu SSTV?

SSTV; kısaca Düşük Taramalı Televizyon anlamına gelen İngilizce Slow Scan Television kelimelerinden türetilmiş tanımdır. Kullanılan çeşitli yazılımlar ile sesi iletebildiğiniz her türlü ortamda bu uygulamayı pekala çalıştırabilirsiniz. İster telsizden, ister bir data hattından, ister bir telefon hattından gitsin ses sinyalini nereye gönderebiliyorsanız bunu da gönderebilirsiniz. Bugün hepimizce bilinen faksın (faksimile) çalışma prensibi SSTV çalışmasının ana omurgasını oluşturmuştur.

SSTV'nin Gelişimi ve Kronoloji:

Dumanın ve trampet çalar gibi parmakları vurmak (!) yoluyla haberleşmenin bir yerden diğerine haberleşmeyi sağlayan ilk yöntemler olduğuna inanılır. Pek tabi bu durum hep böyle sürmedi. Faksın gelişimi 1843’te eseri için patent sahibi olan İskoç mucit Alexander Bain’e borçluyuz. Bugün elektronik aletlerin ve bilgisayarın icadından sonra bile Bain’in bu kavramı hala bugünkü modern faksimile(kopya) makinalarının temelini oluşturur. Faksimile (Faks) kodları işleyip bir telefon hattı ya da bir radyo vasıtasıyla gönderip onları yazılı metin kopyası ,hat çizgileri veya fotoğraf şeklinde elde etme yöntemidir.
Bir faks makinası metin ya da fotoğraf ayrımı yapmaksızın küçük bir alandaki görüntüyü bir anda okuyarak tarama yapar. Makina kağıttaki alanların siyah ya da beyaz olduğuna karar verir ve aydınlık bölgeleri “0”,karanlık bölgeleri ise “1” olarak kod eder. Daha sonra faks numaraları ( genellikle bir telefon hattı ile) Uzak/Ayrı Faksimile Alıcısına yollar. Alıcı ise orijinal görüntüden aldığı numaraları kağıt üzerine işaretler.
Süreç, gönderen makinanın küçük alanlar serisinin görüntülerinin yatay bir şekilde taranması ve bu bilgilerin uzak/ayrı alıcıya gönderilmesi şeklinde devam eder. Gönderen faks bütün görüntü taranana, sayısal veriye dönüştürülene ve gönderilene kadar bütün hatları tarar. Faksimile telgrafı en eski telgraf tekniklerindendir.

Faksimile Kronolojisi

1843 - Alexander Bain'in telgrafı
1848 - Frederick Bakewell ‘İn “shellac” yönetimli merdanesi
1860 - Giovanni Caselli ‘s Pantelegrafı- Paris ve Lyon arasındaki ilk faksimile
1898 - Hummel’ın Telediyagrafı
1903 - Arthur Korn’un fotoelektrik telefotografisi
1913 - Edouard Belin’in Belinografı
1922 - İlk kıtalararası faksimile servisi RCA tarafından sağlandı
1925 - AT&T Kablo-foto
1926 - RCA Radyo-foto
1926 - Rudolf Hell’İn Hellschreiber’ı
1927 - Berlin ve diğer Avrupa şehirleri arasındaki ilk Siemens-Karolus-Telefunken faksimile servisi
1947 - Alexander Murihead’in faksimilesi
1958 - Copthorn McDonald’ın (WOORX) SSTV'si ( Slow-Scan Television)
1960 - ABD’de ilk SSTV gönderim (yayın) testi
1971 - Ham operatörleri Almanya’da faksimile gönderimine başlıyor
1972 - Almanya’da ilk SSTV gönderimleri (yayınları)

Faksimile’nin ilk kullanıcıları dünyanın değişik yerlerine fotoğraf gönderip alan gazetelerdi. Sonraki kullanıcılar ise dünya genelindeki hava servisi çalışanlarıydı.

Hummel’in Telediyagrafı (1898)

Telediyagraf telgraf telleri yoluyla resim gönderen ilk faks benzeri aletlerdendir. 1895 civarında Ernest A. Hummel tarafından icat edildi. İlk makinalar 1898 yılında New York Herald’ın ofisinde tesis edildi. Hummel bu makinayı geliştirdi ve makina Chicago Times Herald , St Louis Republic, Boston Herald , Philedelphia Inquirer’ın ofislerine de yayıldı.
Sistem senkronize bir şekilde dönen 8 inçlik trampetlerle beraber yayıncıda platinyum iğnesi elektrot olarak kullanıyordu. Orijinal görüntü 8x6” lik kalay folyo üzerine shellac (gomalak) ve karışık alkol ile yapılan “non conducting” (iletken olmayan) mürekkep kullanılarak çiziliyordu. Görüntü iki sayfa boş kağıda sarılı bir karbon kağıt olarak alınıyordu. Elektrot yayıncıda (göndericide) kalay folyoya dokunduğu zaman devre kapanırdı. Shellaca dokunduğu zaman ise devre açılırdı. İşaret hareketli bir iğneyi kontrol ederdi. Onun ne zaman kağıda dokunup ne zaman kağıttan çekileceğini hesaplardı. Her dönmenin sonunda senkronize bir sinyal gönderilirdi ve bir sonraki hat taranmadan önce her iki makinadaki styluslar (bir nevi pikap iğneleri) 1/56” sola kayardı.
Gönderilen ilk resim “Manila’da ateşlenen ilk silahın “ tam resmiydi. Bu fotoğraf makinayla 20-30 dakikada gönderilebildi. Buna benzer makinalar ve mekanizmalar 1970lere kadar kullanıldı. Bu kişilerin başarılı çalışmaları sonucunda benzer bir çok uygulama geliştirdi. Bir çok amatör telsizci de bu tür çalışmaları bizim için daha pratik ve kullanılabilir hale getirerek yazılımlar hazırladılar.
SSTV'nin tarihini burada sonlandırıyoruz. Gelecek anlatımlarımızda ise SSTV yazılımlarını, telsiz-bilgisayar ara bağlantılarını, Türkiye ve dünyada kullanılan ve en çok bilinen (hem HF hem de VHF) frekansları göreceğiz. Son olarak da müsait oldukları taktirde bir başka amatör telsizci arkadaşımız ile VHF bandından karşılıklı SSTV haberleşmesi ile resim transferini gerçekleştirip burada yayınlayacağız. Bir el telsizine sahipseniz ve daha önce bu tür bir uygulama yapmamış ancak merak ediyorsanız konu hakkındaki yazı dizisini takip etmenizi öneririm.
Diğer yandan SSTV çalışmalarınızda kullanmak için şimdiden bir örnek resim çalışması yapmaya başlayabilirsiniz. 73 TB2NMR

 


Yukardaki örnek resmin SSTV modunda gönderilme sinyalini aşağıdaki butona tıklayarak dinleyebilirsiniz. Oluşturulma modu : Scottie
 

Kaynak: Erzurum TRAC.org

Aşağıda TB6CQ / OE1TOA Özcan TOK arkadaşımızın SSTV ile ilgili çektiği videoyu görüyoruz, bu videoyu izlediğinizde  SSTV konusu kafanızda daha iyi şekillenecektir. 73s.
 

 

click redirect why people cheat in marriage
dating sites for married people looking to cheat why women cheat on their husbands
read read here affair dating sites
women cheat husband how women cheat My boyfriend cheated on me
website how to know if wife has cheated why do wife cheat
  Bu konuya (0) yorum yapıldı  Yorumları Gör  Yorum Yaz